C1825C561MZGAC7800
Mfr.Part #
C1825C561MZGAC7800
Package / Case
1825 (4564 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 560PF 2.5KV NP0 1825
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
2500V (2.5kV)
Lead Style :
Package / Case :
1825 (4564 metric)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Base Product Number :
C1825C
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Product Status :
Active
Thickness (Max) :
0.061" (1.55mm)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height - Seated (Max) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
SMD Comm C0G HV
Lead Spacing :
Features :
Low ESL, High Voltage
Ratings :
Package :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
560 pF
Failure Rate :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Datasheets
C1825C561MZGAC7800
KEMET C1825C561MZGAC7800
SMD Comm C0G HV 560 pF 2500V (2.5kV) Ceramic Capacitor ±20% C0G, NP0 0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1825 (4564 Metric)
C1825C561MZGAC7800 Overview
A 0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm) size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G, NP0.
C1825C561MZGAC7800 Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)