C1825C474K5RACAUTO
Mfr.Part #
C1825C474K5RACAUTO
Package / Case
1825 (4564 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.47UF 50V X7R 1825
Stock
766
In Stock :
766
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
50V
Product :
Automotive MLCCs
Subcategory :
Capacitors
Size / Dimension :
0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max) :
Applications :
Automotive, Bypass, Decoupling
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Product Type :
Ceramic Capacitors
Qualification :
AEC-Q200
Features :
Series :
SMD Auto X7R
Brand :
Dielectric :
X7R
Capacitance :
0.47 µF
Termination Style :
SMD/SMT
Packaging :
MouseReel
Failure Rate :
Lead Style :
Thickness (Max) :
0.057" (1.45mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Ratings :
AEC-Q200
Product Status :
Active
Tolerance :
±10%
Package :
Digi-Reel?
Lead Spacing :
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Termination :
Standard
Temperature Coefficient :
X7R
Package / Case :
1825 (4564 metric)
RoHS :
Details
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
KEMET C1825C474K5RACAUTO
SMD Auto X7R 0.47 μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1825 (4564 Metric)