C1825C474J1RAC7800
Mfr.Part #
C1825C474J1RAC7800
Description
CAP CER 0.47UF 100V X7R 1825
Ceramic Capacitors
Depth :
6.4mm
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric :
X7R
Length :
4.5mm
Dielectric Material :
Ceramic
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
5%
Package / Case :
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
100V
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
470nF
Height :
1.1mm
KEMET C1825C474J1RAC7800
470nF Ceramic Capacitor 5% 1825
C1825C474J1RAC7800 Overview
The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.Ceramic capacitor runs on voltage of 100V - Rated DC.
C1825C474J1RAC7800 Features
with the voltage - Rated DC of 100V