C1825C302MGGAC7800
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1825C302MGGAC7800
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1825 (4564 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3000PF 2000V C0GNP0 1825
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Product Status :
Active
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Size / Dimension :
0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Voltage - Rated :
2000V (2kV)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Features :
Low ESL, High Voltage
Failure Rate :
Lead Spacing :
Base Product Number :
C1825C
Package :
Tape and Reel (TR)
Lead Style :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
SMD Comm C0G HV
Package / Case :
1825 (4564 metric)
Ratings :
Capacitance :
3000 pF
Height - Seated (Max) :
Tolerance :
±20%
Thickness (Max) :
0.106" (2.70mm)
KEMET C1825C302MGGAC7800
SMD Comm C0G HV 3000 pF 2000V (2kV) Ceramic Capacitor ±20% C0G, NP0 0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1825 (4564 Metric)
C1825C302MGGAC7800 Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm).The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G, NP0.
C1825C302MGGAC7800 Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)