C1825C225K5RAC7800
Mfr.Part #
C1825C225K5RAC7800
Description
CAP CER 2.2UF 50V X7R 1825
Ceramic Capacitors
Microwave Application :
No
Size Code :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Package / Case :
Width :
6.4 mm
Capacitance Value :
2.2uF
Capacitance :
2.2 μF
Mounting :
Surface Mount
Lead Spacing :
Pbfree Code :
yes
Termination Style :
Pad
Height - Seated (Max) :
Product Height (mm) :
1.5
Length :
4.5 mm
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Product :
General Type MLCCs
Ratings :
Temperature Coefficient :
X7R
Dielectric Material :
Ceramic
Product Length (mm) :
4.5
Voltage :
50VDC
Size / Dimension :
0.177 L x 0.252 W (4.50mm x 6.40mm)
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Features :
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size (mm) :
4.5 x 6.4 x 1.5
Positive Tolerance :
10%
Voltage - Rated :
50V
Type :
X7R Dielectric Commercial Grade MLCCs
Series :
SMD Comm X7R
KEMET Corporation
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Number of Terminals :
2
ECCN (US) :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50 V
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Case Style :
Ceramic Chip
Tolerance :
10%
Reach Compliance Code :
Compliant
Lead Style :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Type :
Ceramic Capacitors
Applications :
Bypass, Decoupling
Failure Rate :
Class :
Class 2
Dissipation Factor (%) :
2.5
Subcategory :
Capacitors
Height :
1.5 mm
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Base Product Number :
C1825C
Multilayer :
yes
Packaging :
Tape and Reel
Product Status :
Active
Dielectric :
Negative Tolerance :
10%
Product Depth (mm) :
6.4
Construction :
Flat
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Thickness (Max) :
0.065 (1.65mm)
Termination :
Standard
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C1825C225K5RAC7800 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:1825, Voltage:50VDC, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Type:X7R Dielectric Commercial Grade MLCCs, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, C1825C225K5RAC7800 pinout, C1825C225K5RAC7800 datasheet PDF, C1825C225K5RAC7800 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C1825C225K5RAC7800 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C1825C225K5RAC7800
SMD Comm X7R 2.2 µF 50V Ceramic Capacitor 10% X7R 0.177 L x 0.252 W (4.50mm x 6.40mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1825