C1825C155Z5UAC7800
Mfr.Part #
C1825C155Z5UAC7800
Description
CAP CER 1.5UF 50V Z5U 1825
Ceramic Capacitors
Temperature Characteristics Code :
Z5U
Dielectric :
Z5U
Height :
1.1mm
Depth :
6.4mm
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
Max Operating Temperature :
85°C
Temperature Coefficient :
-56/+22% ppm/°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
80%
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Pbfree Code :
yes
Multilayer :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
2
Capacitance :
1.5μF
Length :
4.5mm
Min Operating Temperature :
10°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
50V