C1825C153J1GAL7800
Mfr.Part #
C1825C153J1GAL7800
Package / Case
1825 (4564 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.015UF 100V NP0 1825
Tolerance :
±5%
Features :
Low ESL
Package / Case :
1825 (4564 metric)
Ratings :
Thickness (Max) :
0.049 (1.25mm)
Size / Dimension :
0.177 L x 0.252 W (4.50mm x 6.40mm)
Voltage - Rated :
100V
Series :
SMD Comm C0G SnPb
Product Status :
Active
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Lead Spacing :
Lead Style :
Base Product Number :
C1825C
Capacitance :
0.015 µF
Package :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Height - Seated (Max) :
Applications :
High Reliability
Failure Rate :
KEMET C1825C153J1GAL7800
SMD Comm C0G SnPb 0.015 µF Capacitor ±5% Surface Mount, MLCC 0.177 L x 0.252 W (4.50mm x 6.40mm) -55°C ~ 125°C 1825 (4564 Metric)
C1825C153J1GAL7800 Overview
The maximum efficiency can be achieved by maintaining -55°C ~ 125°C as the operating temperature.
C1825C153J1GAL7800 Features
an operating temperature of -55°C ~ 125°C