C0816X7R1C104K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0816X7R1C104K
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0306 (0816 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0306
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Series :
C
Size / Dimension :
0.031Lx0.063W 0.80mmx1.60mm
Depth :
1.6mm
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±10%
Lead Free :
Lead Free
Height :
500μm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Mount :
Surface Mount
Feature :
Low ESL (Reverse Geometry)
Packing Method :
Bulk
Number of Pins :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Bypass, Decoupling
Thickness (Max) :
0.024 0.60mm
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitance :
0.1μF
Package / Case :
0306 (0816 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Published :
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Thickness :
609.6μm
Case Code (Imperial) :
Multilayer :
yes
Width :
0.8mm
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
16V
Datasheets
C0816X7R1C104K
TDK Corporation C0816X7R1C104K
C 0.1μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.031Lx0.063W 0.80mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0306 (0816 Metric)
C0816X7R1C104K Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.031Lx0.063W 0.80mmx1.60mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 16V.
C0816X7R1C104K Features
a size/dimension of 0.031Lx0.063W 0.80mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V