C0816X5R0J225M050AC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0816X5R0J225M050AC
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0306 (0816 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2.2UF 6.3V X5R 0306
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Number of Pins :
2
Case Code (Metric) :
Applications :
Bypass, Decoupling
Length :
0.8mm
Depth :
1.6mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Thickness (Max) :
0.024 0.60mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
2.2μF
Factory Lead Time :
20 Weeks
Pbfree Code :
yes
Mount :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
0.5mm
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
0306 (0816 Metric)
Multilayer :
yes
Tolerance :
±20%
Case Code (Imperial) :
Feature :
Low ESL (Reverse Geometry)
Size / Dimension :
0.031Lx0.063W 0.80mmx1.60mm
Series :
C
Voltage - Rated DC :
6.3V