C0603X5R563MCTS
Mfr.Part #
C0603X5R563MCTS
Manufacturer
ICM
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Description
CAP CER 0.056UF 6.3V X5R 0201
Manufacturer :
ICM
Product Category :
Ceramic Capacitors
Features :
Failure Rate :
Lead Spacing :
Voltage - Rated :
6.3V
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Ratings :
Thickness (Max) :
0.013" (0.33mm)
Series :
C0603X5R
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Coefficient :
X5R
Lead Style :
Height - Seated (Max) :
Size / Dimension :
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Capacitance :
0.056 µF
Product Status :
Active
Datasheets
C0603X5R563MCTS
ICM C0603X5R563MCTS
C0603X5R 0.056 μF 6.3V Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) -55°C ~ 85°C Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)