C1005NP0180KFTS
Mfr.Part #
C1005NP0180KFTS
Manufacturer
ICM
Description
CAP CER 18PF 25V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
ICM
Product Category :
Ceramic Capacitors
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Tolerance :
±10%
Ratings :
Capacitance :
18 pF
Lead Spacing :
Height - Seated (Max) :
Thickness (Max) :
0.022" (0.55mm)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Features :
Failure Rate :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Style :
Voltage - Rated :
25V
Datasheets
C1005NP0180KFTS
ICM C1005NP0180KFTS
18 pF 25V Ceramic Capacitor ±10% C0G, NP0 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)