C0603X5R333MDTS
Mfr.Part #
C0603X5R333MDTS
Manufacturer
ICM
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Description
CAP CER 0.033UF 10V X5R 0201
Manufacturer :
ICM
Product Category :
Ceramic Capacitors
Features :
Size / Dimension :
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Product Status :
Active
Capacitance :
0.033 µF
Thickness (Max) :
0.013" (0.33mm)
Failure Rate :
Lead Style :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height - Seated (Max) :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
10V
Temperature Coefficient :
X5R
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Ratings :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Spacing :
Datasheets
C0603X5R333MDTS
ICM C0603X5R333MDTS
0.033 μF 10V Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) -55°C ~ 85°C Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)