C0603X5R333KETS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0603X5R333KETS
Manufacturer
ICM
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.033UF 16V X5R 0201
Manufacturer :
ICM
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
16V
Product Status :
Active
Ratings :
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
X5R
Thickness (Max) :
0.013" (0.33mm)
Lead Spacing :
Lead Style :
Capacitance :
0.033 µF
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Height - Seated (Max) :
Features :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Failure Rate :
Size / Dimension :
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
C0603X5R333KETS
ICM C0603X5R333KETS
0.033 μF 16V Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) -55°C ~ 85°C Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)