C0603X5R224MCTS
Mfr.Part #
C0603X5R224MCTS
Manufacturer
ICM
Description
CAP CER 0.22UF 6.3V X5R 0201
Manufacturer :
ICM
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
6.3V
Lead Diameter (nom) :
Not Required(mm)
Case Style :
Ceramic Chip
Failure Rate :
Not Required
Tolerance (+ or -) :
20%
Wire Form :
Not Required
Termination Style :
Pad
Seated Plane Height :
Not Required(mm)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Terminals :
2
Microwave Application :
No
Temp Coeff (Dielectric) :
X5R
Mounting Style :
Surface Mount
Rad Hardened :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Voltage :
6.3VDC
Product Height (mm) :
0.3(mm)
Product Length (mm) :
0.6(mm)
Capacitance :
220nF
Tolerance :
±20%
Construction :
SMT Chip
Product Depth (mm) :
0.3(mm)
Operating Temp Range :
-55C to 85C
Product Diameter (mm) :
Technology :
Standard
Temperature Coefficient :
X5R
Datasheets
C0603X5R224MCTS
Introducing Ceramic Capacitors ICM C0603X5R224MCTS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:0201, Voltage:6.3VDC, C0603X5R224MCTS pinout, C0603X5R224MCTS datasheet PDF, C0603X5R224MCTS amp .Beyond Ceramic Capacitors ICM C0603X5R224MCTS ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.