C0603X5R223METS
Mfr.Part #
C0603X5R223METS
Manufacturer
ICM
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Description
CAP CER 0.022UF 16V X5R 0201
Manufacturer :
ICM
Product Category :
Ceramic Capacitors
Features :
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Thickness (Max) :
0.013" (0.33mm)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
Ratings :
Tolerance :
±20%
Lead Style :
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Capacitance :
0.022 μF
Voltage - Rated :
16V
Height - Seated (Max) :
Failure Rate :
Size / Dimension :
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Datasheets
C0603X5R223METS
ICM C0603X5R223METS
0.022 μF 16V Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) -55°C ~ 85°C Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)