C0603X5R222MDTS
Mfr.Part #
C0603X5R222MDTS
Manufacturer
ICM
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Description
CAP CER 2200PF 10V X5R 0201
Manufacturer :
ICM
Size / Dimension :
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Lead Spacing :
Failure Rate :
Capacitance :
2200 pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Features :
Product Status :
Active
Ratings :
Tolerance :
±20%
Height - Seated (Max) :
Voltage - Rated :
10V
Thickness (Max) :
0.013" (0.33mm)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Style :
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Datasheets
C0603X5R222MDTS
ICM C0603X5R222MDTS
2200 pF 10V Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) -55°C ~ 85°C Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)