C0603X5R153KFTS
Mfr.Part #
C0603X5R153KFTS
Manufacturer
ICM
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Description
CAP CER 0.015UF 25V X5R 0201
Manufacturer :
ICM
Size / Dimension :
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Series :
C0603X5R
Lead Spacing :
Temperature Coefficient :
X5R
Lead Style :
Tolerance :
±10%
Capacitance :
0.015 µF
Height - Seated (Max) :
Voltage - Rated :
25V
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Thickness (Max) :
0.013" (0.33mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Product Status :
Active
Failure Rate :
Ratings :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Features :
Datasheets
C0603X5R153KFTS
ICM C0603X5R153KFTS
C0603X5R 0.015 μF 25V Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) -55°C ~ 85°C Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)