C0603NP0270GGTS
Mfr.Part #
C0603NP0270GGTS
Manufacturer
ICM
Description
CAP CER 27PF 50V C0G/NP0 0201
Manufacturer :
ICM
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Thickness (Max) :
0.013" (0.33mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Lead Style :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height - Seated (Max) :
Features :
Failure Rate :
Tolerance :
±2%
Size / Dimension :
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Capacitance :
27 pF
Ratings :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Product Status :
Active
Datasheets
C0603NP0270GGTS
ICM C0603NP0270GGTS
27 pF 50V Ceramic Capacitor ±2% C0G, NP0 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)