C0603NP0151JGTS
Mfr.Part #
C0603NP0151JGTS
Manufacturer
ICM
Description
CAP CER 150PF 50V C0G/NP0 0201
Manufacturer :
ICM
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Style :
Product Status :
Active
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Thickness (Max) :
0.013" (0.33mm)
Capacitance :
150 pF
Ratings :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package :
Tape and Reel (TR)
Height - Seated (Max) :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
0201 (0603 Metric)
Lead Spacing :
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Series :
C0603NP0_S
Features :
Tolerance :
±5%
Failure Rate :
Datasheets
C0603NP0151JGTS
ICM C0603NP0151JGTS
C0603NP0_S 150 pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G, NP0 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)