C0603C0G160-152FNE
Mfr.Part #
C0603C0G160-152FNE
Manufacturer
Venkel LTD
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1500PF 16V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
Venkel LTD
Capacitance :
1500 pF
Ratings :
Height - Seated (Max) :
Thickness (Max) :
0.033" (0.84mm)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Features :
Voltage - Rated :
16V
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Failure Rate :
Series :
C
Package :
Tape and Reel (TR)
Lead Spacing :
Product Status :
Active
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Style :
Tolerance :
±1%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Venkel LTD C0603C0G160-152FNE
C 1500 pF 16V Ceramic Capacitor ±1% C0G, NP0 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)