BZY55C24 RYG
Mfr.Part #
BZY55C24 RYG
Description
DIODE ZENER 24V 500MW 0805
Diodes - Zener - Single
JESD-609 Code :
e3
Diode Element Material :
SILICON
Configuration :
Single
Factory Lead Time :
26 Weeks
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
24V
Reference Voltage :
24V
Voltage Tol-Max :
2%
Tolerance :
±5%
Working Test Current :
5mA
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Power Dissipation-Max :
0.5W
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 10mA
Impedance-Max :
80Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 18V
Power - Max :
500mW
2
Datasheets
BZY55C24 RYG
Taiwan Semiconductor BZY55C24 RYG
ZENER DIODE 80Ohm ±5% 100nA @ 18V -55°C~150°C TJ 2 Terminations 0805 (2012 Metric)
BZY55C24 RYG Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 100nA @ 18V.Zener single diode is a maximum voltage (Tol) that can be supplied at 2%.As part of the operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 24V.Setting the working test voltage to 5mA will allow this device to operate.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 1.5V @ 10mA is supplied.
BZY55C24 RYG Features
reverse leakage current of 100nA @ 18V
100nA @ 18V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA