BZY55B2V4 RYG
Mfr.Part #
BZY55B2V4 RYG
Description
DIODE ZENER 2.4V 500MW 0805
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Published :
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
2.4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 10mA
Reference Voltage :
2.4V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Configuration :
Single
Voltage Tol-Max :
2%
JESD-609 Code :
e3
SILICON
Factory Lead Time :
26 Weeks
HTS Code :
Power - Max :
500mW
Tolerance :
±2%
Impedance-Max :
85Ohm
Working Test Current :
5mA
Power Dissipation-Max :
0.5W
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50μA @ 1V
Polarity :
Unidirectional
Datasheets
BZY55B2V4 RYG
Taiwan Semiconductor BZY55B2V4 RYG
ZENER DIODE 85Ohm ±2% 50μA @ 1V -55°C~150°C TJ 2 Terminations 0805 (2012 Metric)
BZY55B2V4 RYG Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 50μA @ 1V.2% indicates the maximum possible voltage (Tol) of 2%.While operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 2.4VV.This device should be operated at 5mA on the working test voltage.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 1.5V @ 10mA is provided.
BZY55B2V4 RYG Features
reverse leakage current of 50μA @ 1V
50μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA