BZY55B13 RYG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZY55B13 RYG
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 13V 500MW 0805
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Diode Element Material :
SILICON
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 10V
Power Dissipation-Max :
0.5W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Position :
Dual
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Number of Elements :
1
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 10mA
Reference Voltage :
13V
Polarity :
Unidirectional
ECCN Code :
EAR99
Qualification Status :
Not Qualified
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Working Test Current :
5mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Configuration :
Single
Factory Lead Time :
26 Weeks
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-30 Code :
R-PDSO-R2
Voltage Tol-Max :
2%
Power - Max :
500mW
Surface Mount :
yes
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
13V
Number of Terminations :
2
Impedance-Max :
26Ohm
Terminal Form :
WRAP AROUND
Diode Type :
ZENER DIODE
HTS Code :
Tolerance :
±2%
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
BZY55B13 RYG
Taiwan Semiconductor BZY55B13 RYG
ZENER DIODE 26Ohm ±2% 100nA @ 10V -55°C~150°C TJ 2 Terminations 0805 (2012 Metric)
BZY55B13 RYG Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 100nA @ 10V.A maximum voltage (Tol) can be supplied if 2% is set.While the device is operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 13V.This device must be operated with the working test voltage set to 5mA.For operation, diode reaches 1.5V @ 10mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
BZY55B13 RYG Features
reverse leakage current of 100nA @ 10V
100nA @ 10V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA