BZY55B3V9 RYG
Mfr.Part #
BZY55B3V9 RYG
Description
DIODE ZENER 3.9V 500MW 0805
Diodes - Zener - Single
Configuration :
Single
Tolerance :
±2%
Voltage Tol-Max :
2%
Impedance-Max :
85Ohm
Power - Max :
500mW
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
3.9V
Working Test Current :
5mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 10mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
2µA @ 1V
Reference Voltage :
3.9V
Power Dissipation-Max :
0.5W