BZY55B3V3 RYG
Mfr.Part #
BZY55B3V3 RYG
Description
DIODE ZENER 3.3V 500MW 0805
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 10mA
Power Dissipation-Max :
0.5W
Power - Max :
500mW
Working Test Current :
5mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
2µA @ 1V
Voltage Tol-Max :
2%
JESD-30 Code :
R-PDSO-R2
Published :
Impedance-Max :
85Ohm
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
3.3V
Tolerance :
±2%
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Reference Voltage :
3.3V