BZX84C2V4LYFHT116
Mfr.Part #
BZX84C2V4LYFHT116
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
SOT-23-3
Description
250MW, 2.4V, SOT-23, AUTOMOTIVE
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Height :
0.95 mm
Supplier Device Package :
SOT-23
Power Dissipation :
250mW
Operating Temperature :
150°C (TJ)
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Zener Current :
50 uA
Qualification :
AEC-Q101
Tolerance :
±8.33%
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
2.4 V
Configuration :
Single
Test Current :
5 mA
Package Type :
SOT-23
RoHS :
Details
Power - Max :
250 mW
Length :
2.9 mm
Brand :
Voltage Tolerance :
6 %
Mounting Type :
Surface Mount
Product Type :
Zener Diodes
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50 µA @ 1 V
Series :
Automotive, AEC-Q101
Impedance (Max) (Zzt) :
100 Ohms
Packaging :
Cut Tape
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Mounting Style :
SMD/SMT
Product Status :
Active
Number of Elements per Chip :
1
Product Category :
Zener Diodes
Package / Case :
SOT-23-3
Diode Configuration :
Single
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Width :
1.3 mm
Datasheets
BZX84C2V4LYFHT116
ROHM Semiconductor BZX84C2V4LYFHT116
±8.33% 50 µA @ 1 V 150°C (TJ) SOT-23-3
BZX84C2V4LYFHT116 Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 50 µA @ 1 V.During operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 2.4 V volts.Design-wise, diode is highly flexible, wdiodeh a zener current of 50 uA.
BZX84C2V4LYFHT116 Features
reverse leakage current of 50 µA @ 1 V
50 µA @ 1 V is the maximum voltage (Tol)