BZM55C6V8-TR
Mfr.Part #
BZM55C6V8-TR
Description
DIODE ZENER 6.8V 500MW MICROMELF
Max Reverse Leakage Current :
100nA
Published :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Zener Voltage :
6.8V
1 (Unlimited)
Breakdown Voltage :
7.2V
Impedance-Max :
150Ohm
Reference Voltage :
6.8V
Impedance :
8Ohm
Power Dissipation :
500mW
WRAP AROUND
Number of Pins :
2
Lead Free :
Lead Free
Test Current :
5mA
JESD-609 Code :
e2
Diode Type :
ZENER DIODE
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 200mA
No
Width :
1.2mm
Voltage Tolerance :
6%
Max Power Dissipation :
500mW
Factory Lead Time :
13 Weeks
Height :
1.2mm
Length :
2mm
Case Connection :
Isolated
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 3V
Datasheets
BZM55C6V8-TR
Vishay BZM55C6V8-TR
ZENER DIODE 150Ohm 6.8V 100nA @ 3V -65°C~175°C 500mW 2 Terminations 2-SMD, No Lead
BZM55C6V8-TR Overview
A reverse leakage current of 100nA @ 3V is required to supply this electrical device.100nA is the maximum reverse leakage current.1.5V @ 200mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.
BZM55C6V8-TR Features
reverse leakage current of 100nA @ 3V
100nA @ 3V is the maximum voltage (Tol)