BZM55C56-TR
Mfr.Part #
BZM55C56-TR
Description
DIODE ZENER 56V 500MW MICROMELF
Max Power Dissipation :
500mW
Test Current :
2.5mA
Power Dissipation :
500mW
Zener Voltage :
56V
Impedance-Max :
1kOhm
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 43V
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Pbfree Code :
yes
Impedance :
135Ohm
Voltage Tolerance :
5%
Max Reverse Leakage Current :
100nA
ESD Protection :
No
Published :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 200mA
Datasheets
BZM55C56-TR
Vishay BZM55C56-TR
1kOhm 56V 100nA @ 43V -65°C~175°C 500mW 2-SMD, No Lead
BZM55C56-TR3 Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 100nA @ 43V.A maximum reverse leakage current is reached at 100nA.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 1.5V @ 200mA V.
BZM55C56-TR3 Features
reverse leakage current of 100nA @ 43V
100nA @ 43V is the maximum voltage (Tol)