BZM55C51-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZM55C51-TR
Manufacturer
Vishay
Package / Case
2-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 51V 500MW MICROMELF
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Published :
Pin Count :
2
Test Current :
2.5mA
Voltage Tolerance :
6%
Package / Case :
2-SMD, No Lead
Terminal Position :
END
Number of Elements :
1
Series :
Automotive, AEC-Q101
Terminal Form :
WRAP AROUND
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Pins :
2
Impedance-Max :
700Ohm
Number of Terminations :
Max Reverse Leakage Current :
100nA
JESD-609 Code :
e2
Power Dissipation :
500mW
Case Connection :
Isolated
ESD Protection :
No
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Breakdown Voltage :
54V
Max Power Dissipation :
500mW
Terminal Finish :
TIN SILVER
Element Configuration :
Single
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 200mA
Impedance :
125Ohm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mount :
Surface Mount
Contact Plating :
Silver, Tin
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Reference Voltage :
51V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 39V
Factory Lead Time :
13 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Zener Voltage :
51V
Diode Element Material :
SILICON
Polarity :
Unidirectional
Diode Type :
ZENER DIODE
Datasheets
BZM55C51-TR
Vishay BZM55C51-TR
ZENER DIODE 700Ohm 51V 100nA @ 39V -65°C~175°C 500mW 2 Terminations 2-SMD, No Lead
BZM55C51-TR Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 100nA @ 39V.Reverse leakage current reaches a maximum of 100nA.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 1.5V @ 200mA must be supplied.
BZM55C51-TR Features
reverse leakage current of 100nA @ 39V
100nA @ 39V is the maximum voltage (Tol)