BZM55C4V3-TR3
Mfr.Part #
BZM55C4V3-TR3
Description
DIODE ZENER 4.3V 500MW MICROMELF
Diodes - Zener - Single
JESD-609 Code :
e2
Diode Type :
ZENER DIODE
Terminal Position :
END
Number of Pins :
Max Reverse Leakage Current :
1μA
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Voltage Tol-Max :
6.98%
Voltage Tolerance :
5%
Zener Voltage :
4.3V
Published :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Test Current :
5mA
Max Power Dissipation :
500mW
Pbfree Code :
yes
Impedance-Max :
600Ohm
Reference Voltage :
4.3V
Power Dissipation :
500mW
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 1V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
ECCN Code :
EAR99
Terminal Form :
WRAP AROUND
Case Connection :
Isolated
Impedance :
90Ohm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 200mA
Datasheets
BZM55C4V3-TR3
Vishay BZM55C4V3-TR3
ZENER DIODE 600Ohm 4.3V 1μA @ 1V -65°C~175°C 500mW 2 Terminations 2-SMD, No Lead
BZM55C4V3-TR3 Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 1μA @ 1V.Zener single diode is a maximum voltage (Tol) that can be supplied at 6.98%.The reverse leakage current reaches zero at its maximum.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 1.5V @ 200mA is supplied.
BZM55C4V3-TR3 Features
reverse leakage current of 1μA @ 1V
1μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)