BZM55C3V6-TR
Mfr.Part #
BZM55C3V6-TR
Description
DIODE ZENER 3.6V 500MW MICROMELF
Automotive, AEC-Q101
Voltage Tol-Max :
5.56%
Reference Voltage :
3.6V
TIN SILVER
Pbfree Code :
yes
Max Power Dissipation :
500mW
Test Current :
5mA
JESD-609 Code :
e2
Voltage Tolerance :
6%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
2µA @ 1V
Impedance-Max :
600Ohm
Breakdown Voltage :
3.8V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 200mA
Mount :
Surface Mount
HTS Code :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Zener Voltage :
3.6V
Power Dissipation :
500mW
Diode Type :
ZENER DIODE
Max Reverse Leakage Current :
2µA
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
260
Case Connection :
Isolated
Impedance :
90Ohm
Datasheets
BZM55C3V6-TR
Vishay BZM55C3V6-TR
ZENER DIODE 600Ohm 3.6V 2μA @ 1V -65°C~175°C 500mW 2 Terminations 2-SMD, No Lead
BZM55C3V6-TR Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 2μA @ 1V.Tol is the maximum voltage that can be supplied (5.56%).Reverse leakage current reaches 2μA at its maximum.Zener single diode reaches 1.5V @ 200mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
BZM55C3V6-TR Features
reverse leakage current of 2μA @ 1V
2μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)