BZM55C33-TR3
Mfr.Part #
BZM55C33-TR3
Description
DIODE ZENER 33V 500MW MICROMELF
Stock
4
In Stock :
4
Diodes - Zener - Single
Diode Type :
ZENER DIODE
SILICON
Pbfree Code :
yes
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 200mA
Max Power Dissipation :
500mW
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 24V
Tape and Reel (TR)
Case Connection :
Isolated
Voltage Tol-Max :
6.06%
Reference Voltage :
33V
JESD-609 Code :
e2
Test Current :
5mA
Voltage Tolerance :
6%
1
Published :
2013
Zener Voltage :
33V
HTS Code :
Max Reverse Leakage Current :
100nA
Number of Pins :
Power Dissipation :
500mW
Impedance-Max :
220Ohm
TIN SILVER
ECCN Code :
EAR99
Impedance :
80Ohm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
BZM55C33-TR3
Vishay BZM55C33-TR3
ZENER DIODE 220Ohm 33V 100nA @ 24V -65°C~175°C 500mW 2 Terminations 2-SMD, No Lead
BZM55C33-TR3 Overview
A reverse leakage current of 100nA @ 24V is required to supply this electrical device.Voltage (Tol) is limited to 6.06%.100nA is the maximum reverse leakage current.1.5V @ 200mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.
BZM55C33-TR3 Features
reverse leakage current of 100nA @ 24V
100nA @ 24V is the maximum voltage (Tol)