BZM55C30-TR
Mfr.Part #
BZM55C30-TR
Description
DIODE ZENER 30V 500MW MICROMELF
Voltage Tolerance :
5%
Breakdown Voltage :
32V
Package / Case :
2-SMD, No Lead
Width :
1.2mm
JESD-609 Code :
e2
Frequency Stability :
100 PPM
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 200mA
260
Diode Type :
ZENER DIODE
Reference Voltage :
30V
Number of Terminations :
2
REACH SVHC :
Unknown
Automotive, AEC-Q101
Voltage Tol-Max :
6.667%
Zener Voltage :
30V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 22V
Operating Temperature :
-65°C~175°C
ROHS3 Compliant
Case Connection :
Isolated
Impedance :
220Ohm
Test Current :
5mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Max Power Dissipation :
500mW
Impedance-Max :
220Ohm
Single
Height :
1.2mm
Max Reverse Leakage Current :
100nA
Length :
2mm
Power Dissipation :
500mW
Radiation Hardening :
No
Number of Pins :
Datasheets
BZM55C30-TR
Vishay BZM55C30-TR
ZENER DIODE 220Ohm 30V 100nA @ 22V -65°C~175°C 500mW 2 Terminations 2-SMD, No Lead
BZM55C30-TR Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 100nA @ 22V is required.6.667% is the maximum voltage (Tol) that can be supplied.There is a maximum reverse leakage current that reaches 100nA.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 1.5V @ 200mA.
BZM55C30-TR Features
reverse leakage current of 100nA @ 22V
100nA @ 22V is the maximum voltage (Tol)