BZM55C2V7-TR
Mfr.Part #
BZM55C2V7-TR
Description
DIODE ZENER 2.7V 500MW MICROMELF
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 1V
Reference Voltage :
2.7V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 200mA
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Impedance :
85Ohm
1
Number of Pins :
ROHS3 Compliant
Voltage Tol-Max :
7.407%
Impedance-Max :
600Ohm
Test Current :
5mA
Zener Voltage :
2.7V
SILICON
Breakdown Voltage :
2.9V
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Max Power Dissipation :
500mW
Voltage Tolerance :
5%
Power Dissipation :
500mW