BZM55C2V4-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZM55C2V4-TR
Manufacturer
Vishay
Package / Case
2-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 2.4V 500MW MICROMELF
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Mount :
Surface Mount
Polarity :
Unidirectional
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
TIN SILVER
Reference Voltage :
2.4V
Factory Lead Time :
13 Weeks
Width :
1.2mm
Power Dissipation :
500mW
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Max Reverse Leakage Current :
100μA
Impedance :
85Ohm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 200mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e2
Diode Element Material :
SILICON
Voltage Tol-Max :
5.785%
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Max Power Dissipation :
500mW
Number of Terminations :
2
Test Current :
5mA
Lead Free :
Lead Free
Number of Pins :
2
Zener Voltage :
2.4V
Impedance-Max :
600Ohm
Package / Case :
2-SMD, No Lead
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50μA @ 1V
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Form :
WRAP AROUND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Position :
END
Case Connection :
Isolated
Diode Type :
ZENER DIODE
ESD Protection :
No
Height :
1.2mm
Voltage Tolerance :
6%
Contact Plating :
Silver, Tin
Series :
Automotive, AEC-Q101
Pin Count :
Length :
2mm
Element Configuration :
Single
Number of Elements :
1
Breakdown Voltage :
2.56V
Datasheets
BZM55C2V4-TR
Vishay BZM55C2V4-TR
ZENER DIODE 600Ohm 2.4V 50μA @ 1V -65°C~175°C 500mW 2 Terminations 2-SMD, No Lead
BZM55C2V4-TR Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 50μA @ 1V is required.This value (Tol) represents the maximum voltage that can be supplied.A reverse leakage current that reaches 100μA is the maximum.1.5V @ 200mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
BZM55C2V4-TR Features
reverse leakage current of 50μA @ 1V
50μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)