BZM55C22-TR3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZM55C22-TR3
Manufacturer
Vishay
Package / Case
2-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 22V 500MW MICROMELF
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Diode Element Material :
SILICON
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 16V
Polarity :
Unidirectional
Case Connection :
Isolated
Mount :
Surface Mount
HTS Code :
Max Reverse Leakage Current :
100nA
Terminal Form :
WRAP AROUND
Element Configuration :
Single
Voltage Tol-Max :
5.67%
Test Current :
5mA
Published :
Power Dissipation :
500mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
13 Weeks
Number of Elements :
1
Impedance-Max :
220Ohm
Series :
Automotive, AEC-Q101
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Diode Type :
ZENER DIODE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pin Count :
2
Max Power Dissipation :
500mW
JESD-30 Code :
O-LELF-R2
JESD-609 Code :
e2
ESD Protection :
No
Reference Voltage :
22V
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 200mA
Package / Case :
2-SMD, No Lead
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Zener Voltage :
22V
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Impedance :
55Ohm
Contact Plating :
Silver, Tin
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
TIN SILVER
Voltage Tolerance :
6%
Terminal Position :
END
Datasheets
BZM55C22-TR3
Vishay BZM55C22-TR3
ZENER DIODE 220Ohm 22V 100nA @ 16V -65°C~175°C 500mW 2 Terminations 2-SMD, No Lead
BZM55C22-TR3 Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 100nA @ 16V is required.5.67% is the maximum voltage (Tol) that can be supplied.There is a maximum reverse leakage current that reaches 100nA.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 1.5V @ 200mA.
BZM55C22-TR3 Features
reverse leakage current of 100nA @ 16V
100nA @ 16V is the maximum voltage (Tol)