BZM55C16-TR3
Mfr.Part #
BZM55C16-TR3
Description
DIODE ZENER 16V 500MW MICROMELF
Test Current :
5mA
Zener Voltage :
16V
Max Power Dissipation :
500mW
Impedance-Max :
170Ohm
Impedance :
40Ohm
Voltage Tolerance :
6%
Voltage Tol-Max :
5.56%
Power Dissipation :
500mW
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Reference Voltage :
16V
Max Reverse Leakage Current :
100nA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 12V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 200mA
EAR99
Pbfree Code :
yes
Datasheets
BZM55C16-TR3
Vishay BZM55C16-TR3
ZENER DIODE 170Ohm 16V 100nA @ 12V -65°C~175°C 500mW 2 Terminations 2-SMD, No Lead
BZM55C16-TR3 Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 100nA @ 12V is required.This value (Tol) represents the maximum voltage that can be supplied.A reverse leakage current that reaches 100nA is the maximum.1.5V @ 200mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
BZM55C16-TR3 Features
reverse leakage current of 100nA @ 12V
100nA @ 12V is the maximum voltage (Tol)