BZM55B7V5-TR3
Mfr.Part #
BZM55B7V5-TR3
Description
DIODE ZENER 7.5V 500MW MICROMELF
Impedance-Max :
50Ohm
Zener Voltage :
7.5V
Test Current :
5mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 5V
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Reference Voltage :
7.5V
Voltage Tol-Max :
2%
Max Reverse Leakage Current :
100nA
Voltage Tolerance :
2%
Impedance :
7Ohm
Power Dissipation :
500mW
Max Power Dissipation :
500mW
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 200mA
Datasheets
BZM55B7V5-TR3
Vishay BZM55B7V5-TR3
ZENER DIODE 50Ohm 7.5V 100nA @ 5V -65°C~175°C 500mW 2 Terminations 2-SMD, No Lead
BZM55B7V5-TR3 Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 100nA @ 5V.A maximum voltage (Tol) can be supplied if 2% is set.During reverse leakage, the maximum current reaches 100nA.For operation, diode reaches 1.5V @ 200mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
BZM55B7V5-TR3 Features
reverse leakage current of 100nA @ 5V
100nA @ 5V is the maximum voltage (Tol)