BZM55B75
Mfr.Part #
BZM55B75
Manufacturer
Rectron USA
Description
ZENER 75V 500MW MICRO-MELF
Manufacturer :
Rectron USA
Zener Voltage :
75V
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Power Dissipation :
500mW
Max Reverse Leakage Current :
100nA
Impedance-Max :
1.5kOhm
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 56V
Test Current :
2.5mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 200mA
Max Power Dissipation :
500mW
Impedance :
250Ohm
Voltage Tolerance :
2%
Datasheets
BZM55B75
Rectron USA BZM55B75
ZENER DIODE 1.5kOhm 75V 100nA @ 56V -65°C~175°C 500mW 2 Terminations 2-SMD, No Lead
BZM55B75-TR Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 100nA @ 56V.Reverse leakage currents can reach 100nA.This value reaches 1.5V @ 200mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
BZM55B75-TR Features
reverse leakage current of 100nA @ 56V
100nA @ 56V is the maximum voltage (Tol)