BZM55B4V3-TR3
Mfr.Part #
BZM55B4V3-TR3
Description
DIODE ZENER 4.3V 500MW MICROMELF
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 200mA
Test Current :
5mA
Reference Voltage :
4.3V
Max Power Dissipation :
500mW
Length :
2mm
Power Dissipation :
500mW
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 1V
Voltage Tolerance :
2%
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Voltage Tol-Max :
2%
Impedance-Max :
600Ohm
Width :
1.2mm
Height :
1.2mm
Impedance :
90Ohm
Zener Voltage :
4.3V
Datasheets
BZM55B4V3-TR3
Vishay BZM55B4V3-TR3
ZENER DIODE 600Ohm 4.3V 1μA @ 1V -65°C~175°C 500mW 2 Terminations 2-SMD, No Lead
BZM55B4V3-TR3 Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 1μA @ 1V.A voltage of 2% is considered to be the maximum that can be output (Tol).A maximum reverse leakage current is reached at 1μA.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 1.5V @ 200mA V.
BZM55B4V3-TR3 Features
reverse leakage current of 1μA @ 1V
1μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)