BZM55B3V6-TR3
Mfr.Part #
BZM55B3V6-TR3
Description
DIODE ZENER 3.6V 500MW MICROMELF
Voltage Tol-Max :
2%
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Power Dissipation :
500mW
Test Current :
5mA
Voltage Tolerance :
2%
Reference Voltage :
3.6V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
2µA @ 1V
Impedance-Max :
600Ohm
HTS Code :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 200mA
Max Power Dissipation :
500mW
Tape and Reel (TR)
JESD-30 Code :
O-LELF-R2
Zener Voltage :
3.6V
Pbfree Code :
yes
Max Reverse Leakage Current :
2µA
Impedance :
90Ohm
Datasheets
BZM55B3V6-TR3
Vishay BZM55B3V6-TR3
ZENER DIODE 600Ohm 3.6V 2μA @ 1V -65°C~175°C 500mW 2 Terminations 2-SMD, No Lead
BZM55B3V6-TR3 Overview
A reverse leakage current of 2μA @ 1V is required to supply this electrical device.Voltage (Tol) is limited to 2%.2μA is the maximum reverse leakage current.1.5V @ 200mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.
BZM55B3V6-TR3 Features
reverse leakage current of 2μA @ 1V
2μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)