BZM55B33-TR3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZM55B33-TR3
Manufacturer
Vishay
Package / Case
2-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 33V 500MW MICROMELF
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Test Current :
5mA
Series :
Automotive, AEC-Q101
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Reference Voltage :
33V
Terminal Form :
WRAP AROUND
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Max Reverse Leakage Current :
100nA
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Plating :
Silver, Tin
Terminal Finish :
TIN SILVER
Power Dissipation :
500mW
Zener Voltage :
33V
Terminal Position :
END
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
2-SMD, No Lead
JESD-609 Code :
e2
ESD Protection :
No
Voltage Tolerance :
2%
Case Connection :
Isolated
Max Power Dissipation :
500mW
Diode Type :
ZENER DIODE
Polarity :
Unidirectional
Impedance-Max :
220Ohm
HTS Code :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 200mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Pins :
Published :
Impedance :
80Ohm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Factory Lead Time :
13 Weeks
Pin Count :
Element Configuration :
Single
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 24V
Number of Elements :
1
Diode Element Material :
SILICON
Voltage Tol-Max :
2%
Datasheets
BZM55B33-TR3
Vishay BZM55B33-TR3
ZENER DIODE 220Ohm 33V 100nA @ 24V -65°C~175°C 500mW 2 Terminations 2-SMD, No Lead
BZM55B33-TR3 Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 100nA @ 24V.Voltage (Tol) 2% is the maximum possible.Reverse leakage currents can reach 100nA.This value reaches 1.5V @ 200mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
BZM55B33-TR3 Features
reverse leakage current of 100nA @ 24V
100nA @ 24V is the maximum voltage (Tol)