BZM55B33-TR
Mfr.Part #
BZM55B33-TR
Description
DIODE ZENER 33V 500MW MICROMELF
Stock
530
In Stock :
530
1 (Unlimited)
Supplier Device Package :
MicroMELF
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
33V
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 200mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 24V
Series :
Automotive, AEC-Q101
Power - Max :
500mW
Published :
2014
Impedance-Max :
220Ohms
Datasheets
BZM55B33-TR
Vishay BZM55B33-TR
220Ohms 100nA @ 24V -65°C~175°C 2-SMD, No Lead
BZM55B33-TR Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 100nA @ 24V.The maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 33V during operation.Zener single diode reaches 1.5V @ 200mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
BZM55B33-TR Features
reverse leakage current of 100nA @ 24V
100nA @ 24V is the maximum voltage (Tol)