BZM55B27-TR3
Mfr.Part #
BZM55B27-TR3
Description
DIODE ZENER 27V 500MW MICROMELF
2-SMD, No Lead
Polarity :
Unidirectional
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 20V
Zener Voltage :
27V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 200mA
Power Dissipation :
500mW
Impedance :
80Ohm
JESD-30 Code :
O-LELF-R2
Max Power Dissipation :
500mW
Voltage Tolerance :
2%
Voltage Tol-Max :
2%
EAR99
Case Connection :
Isolated
Terminal Form :
WRAP AROUND
Reference Voltage :
27V
Test Current :
5mA
Impedance-Max :
220Ohm
TIN SILVER
Number of Elements :
1
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
BZM55B27-TR3
Vishay BZM55B27-TR3
ZENER DIODE 220Ohm 27V 100nA @ 20V -65°C~175°C 500mW 2 Terminations 2-SMD, No Lead
BZM55B27-TR3 Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 100nA @ 20V.A voltage of 2% is considered to be the maximum that can be output (Tol).A maximum reverse leakage current is reached at 100nA.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 1.5V @ 200mA V.
BZM55B27-TR3 Features
reverse leakage current of 100nA @ 20V
100nA @ 20V is the maximum voltage (Tol)