BZM55B18-TR3
Mfr.Part #
BZM55B18-TR3
Description
DIODE ZENER 18V 500MW MICROMELF
Zener Voltage :
18V
2
Reference Voltage :
18V
HTS Code :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 13V
Impedance :
50Ohm
Voltage Tol-Max :
2%
Case Connection :
Isolated
Number of Pins :
Max Power Dissipation :
500mW
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Elements :
1
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 200mA
100nA
Polarity :
Unidirectional
Test Current :
5mA
Voltage Tolerance :
2%
Power Dissipation :
500mW
Impedance-Max :
170Ohm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
BZM55B18-TR3
Vishay BZM55B18-TR3
ZENER DIODE 170Ohm 18V 100nA @ 13V -65°C~175°C 500mW 2 Terminations 2-SMD, No Lead
BZM55B18-TR3 Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 100nA @ 13V.A voltage of 2% indicates the maximum voltage (Tol) that can be supplied.Reverse leakage current reaches a maximum of 100nA.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 1.5V @ 200mA must be supplied.
BZM55B18-TR3 Features
reverse leakage current of 100nA @ 13V
100nA @ 13V is the maximum voltage (Tol)