BUK969R3-100E,118
Mfr.Part #
BUK969R3-100E,118
Manufacturer
Nexperia
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
MOSFET N-CH 100V 100A D2PAK
Manufacturer :
Nexperia
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Rise Time :
95.1ns
Avalanche Energy Rating (Eas) :
219 mJ
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
100A Tc
Number of Terminations :
2
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
Turn On Delay Time :
39.5 ns
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Fall Time (Typ) :
93.4 ns
Published :
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
11650pF @ 25V
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
5V 10V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
405A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Power Dissipation-Max :
263W Tc
Drain to Source Breakdown Voltage :
100V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gate to Source Voltage (Vgs) :
10V
Radiation Hardening :
No
FET Type :
N-Channel
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Transistor Element Material :
SILICON
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Surface Mount :
yes
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
8.9m Ω @ 25A, 10V
Max Dual Supply Voltage :
100V
Continuous Drain Current (ID) :
100A
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
94.3nC @ 5V
Terminal Position :
Single
Number of Pins :
3
Vgs (Max) :
±10V
Number of Elements :
1
JESD-609 Code :
e3
Pin Count :
3
DRAIN
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Power Dissipation :
263W
Package / Case :
Turn-Off Delay Time :
118 ns
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.1V @ 1mA
Datasheets
BUK969R3-100E,118
Nexperia BUK969R3-100E,118
N-Channel Tape & Reel (TR) 8.9m Ω @ 25A, 10V ±10V 11650pF @ 25V 94.3nC @ 5V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
BUK969R3-100E,118 Overview
There is a phenomenon known as "avalanche break down", where avalanche energy is applied to the MOSFET and avalanche energy rating (Eas) is 219 mJ.Input capacitance, CI, is defined as the capacitance between two input terminals of an op amp with one input grounded, and the input capacitance of this device is 11650pF @ 25V.This device has a continuous drain current (ID) of [100A], which is its maximum continuous current.At a given drain-source breakdown voltage, a specified value of ID will flow. With VGS=100V, the drain-source breakdown voltage is 100V.The turn-off delay time of a device is the time it takes to charge its input capacitance before drain current can flow. The turn-off delay time of a device is 118 ns.A maximum pulsed drain current of 405A is the maximum peak drain current rated for this device.During turn-on, the input capacitance of the device is charged before drain current conduction starts, so its delay time is 39.5 ns.Gate-source voltage, or VGS, is the voltage across a FET transistor's gate-source terminal, and can be 10V volts.Single MOSFETs transistor supports the maximum dual supply voltage when powered by 100V.Its overall power consumption can be reduced by using drive voltage (5V 10V).
BUK969R3-100E,118 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 219 mJ
a continuous drain current (ID) of 100A
a drain-to-source breakdown voltage of 100V voltage
the turn-off delay time is 118 ns
based on its rated peak drain current 405A.