BUK9628-100A,118
Mfr.Part #
BUK9628-100A,118
Description
MOSFET N-CH 100V 49A D2PAK
Max Dual Supply Voltage :
100V
Power Dissipation-Max :
166W Tc
Turn On Delay Time :
11 ns
Vgs (Max) :
±10V
Continuous Drain Current (ID) :
49A
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
5V 10V
Avalanche Energy Rating (Eas) :
45 mJ
Drain-source On Resistance-Max :
0.028Ohm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Fall Time (Typ) :
106 ns
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
27m Ω @ 25A, 10V
Drain to Source Breakdown Voltage :
100V
Rise Time :
58ns
Turn-Off Delay Time :
250 ns
Vgs(th) (Max) @ Id :
2V @ 1mA
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
49A Tc
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
4293pF @ 25V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Gate to Source Voltage (Vgs) :
10V
Power Dissipation :
166W
Datasheets
BUK9628-100A,118
Nexperia BUK9628-100A,118
N-Channel Tape & Reel (TR) 27m Ω @ 25A, 10V ±10V 4293pF @ 25V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
BUK9628-100A,118 Overview
As a result of avalanche breakdown, energy applied to the MOSFET is called avalanche energy, and the avalanche energy rating is 45 mJ.CI refers to the capacitance between two input terminals on an op amp with either input grounded, and this device's maximum input capacitance is 4293pF @ 25V.In this device, the drain current (ID) is equal to the continuous current transistor can conduct.This device has 100V drain-to-source breakdown voltage, where VDS corresponds to the ID at which a specified value of ID flows and VGS equals 100V.As a result of its turn-off delay time, which is 250 ns, the device has taken time to charge its input capacitance before drain current conduction begins.Input capacitance charge delays drain current conduction until the time it takes to charge input capacitance reaches 11 ns.Gate-source voltages (VGS) are voltages that fall across the gate-source terminal of FET transistors. VGS is sometimes 10VV.The maximum dual supply voltage can be supported by 100V.In addition to reducing power consumption, this device uses drive voltage (5V 10V).
BUK9628-100A,118 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 45 mJ
a continuous drain current (ID) of 49A
a drain-to-source breakdown voltage of 100V voltage