BUK9606-75B,118
Mfr.Part #
BUK9606-75B,118
Description
NEXPERIA BUK9606-75B - 75A, 75V,
Stock
779
In Stock :
779
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Vgs(th) (Max) @ Id :
2V @ 1mA
Turn-Off Delay Time :
273 ns
Max Dual Supply Voltage :
75V
Power Dissipation-Max :
300W Tc
Drain to Source Breakdown Voltage :
75V
Gate to Source Voltage (Vgs) :
15V
Mounting Type :
Surface Mount
Drain-source On Resistance-Max :
0.0066Ohm
Fall Time (Typ) :
116 ns
1 (Unlimited)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
75A Tc
EAR99
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
95nC @ 5V
Package / Case :
Additional Feature :
LOGIC LEVEL COMPATIBLE
Avalanche Energy Rating (Eas) :
852 mJ
Turn On Delay Time :
68 ns
1
Lead Free :
Lead Free
Continuous Drain Current (ID) :
75A
Power Dissipation :
300W
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
11693pF @ 25V
Rise Time :
144ns
Vgs (Max) :
±15V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
5V 10V
Published :
2011
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
5.5m Ω @ 25A, 10V
Datasheets
BUK9606-75B,118
Nexperia BUK9606-75B,118
N-Channel Tape & Reel (TR) 5.5m Ω @ 25A, 10V ±15V 11693pF @ 25V 95nC @ 5V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
BUK9606-75B,118 Overview
This type of breakdown is known as "avalanche breakdown", and the energy applied to the MOSFET is called avalanche energy, and the avalanche energy rating (Eas) is 852 mJ.The maximum input capacitance of this device is 11693pF @ 25V, because the input capacitance of an op amp is defined as the difference between the input terminals with one input grounded.Continuous drain current (ID) is the maximum continuous current (ID) the device can conduct, and it is 75A.When VGS=75V, and ID flows to VDS at 75VVDS, the drain-source breakdown voltage is 75V in this device.Before drain current conduction can begin, the device's turn-off delay time must be charged up to full capacitance. This value is 273 ns.During device turn-on, the input capacitance must be charged for a period of time before drain current conduction can begin, so its delay time is 68 ns seconds.Single MOSFETs transistor is the voltage across the gate-source terminal of a transistor that determines the gate-source voltage, VGS.With its 75V power supply, it is capable of handling a dual voltage maximum.Using drive voltage (5V 10V), this device helps reduce its power consumption.
BUK9606-75B,118 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 852 mJ
a continuous drain current (ID) of 75A
a drain-to-source breakdown voltage of 75V voltage