BUK9606-40B,118
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BUK9606-40B,118
Manufacturer
Nexperia
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 40V 75A D2PAK
Manufacturer :
Nexperia
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
5V 10V
Number of Pins :
3
Turn-Off Delay Time :
132 ns
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
44nC @ 5V
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Surface Mount
Case Connection :
DRAIN
ECCN Code :
EAR99
Published :
Vgs(th) (Max) @ Id :
2V @ 1mA
Drain to Source Breakdown Voltage :
40V
Series :
Automotive, AEC-Q101, TrenchMOS™
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Dual Supply Voltage :
40V
Number of Elements :
1
Terminal Form :
Gull wing
Power Dissipation-Max :
203W Tc
Continuous Drain Current (ID) :
129A
FET Type :
N-Channel
Contact Plating :
Tin
Fall Time (Typ) :
92 ns
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Transistor Element Material :
SILICON
Additional Feature :
LOGIC LEVEL COMPATIBLE
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
75A Tc
JESD-609 Code :
e3
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
75A
Rise Time :
145ns
Power Dissipation :
203W
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
4901pF @ 25V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Vgs (Max) :
±15V
Avalanche Energy Rating (Eas) :
494 mJ
Radiation Hardening :
No
Turn On Delay Time :
43 ns
Transistor Application :
SWITCHING
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
12 Weeks
Pin Count :
3
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Surface Mount :
yes
Element Configuration :
Single
Gate to Source Voltage (Vgs) :
15V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
5m Ω @ 25A, 10V
Datasheets
BUK9606-40B,118
Nexperia BUK9606-40B,118
N-Channel Tape & Reel (TR) 5m Ω @ 25A, 10V ±15V 4901pF @ 25V 44nC @ 5V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
BUK9606-40B,118 Overview
This type of breakdown is known as "avalanche breakdown", and the energy applied to the MOSFET is called avalanche energy, and the avalanche energy rating (Eas) is 494 mJ.The maximum input capacitance of this device is 4901pF @ 25V, because the input capacitance of an op amp is defined as the difference between the input terminals with one input grounded.Continuous drain current (ID) is the maximum continuous current (ID) the device can conduct, and it is 129A.When VGS=40V, and ID flows to VDS at 40VVDS, the drain-source breakdown voltage is 40V in this device.As shown in the table below, the drain current of this device is 75A.Before drain current conduction can begin, the device's turn-off delay time must be charged up to full capacitance. This value is 132 ns.During device turn-on, the input capacitance must be charged for a period of time before drain current conduction can begin, so its delay time is 43 ns seconds.Single MOSFETs transistor is the voltage across the gate-source terminal of a transistor that determines the gate-source voltage, VGS.With its 40V power supply, it is capable of handling a dual voltage maximum.Using drive voltage (5V 10V), this device helps reduce its power consumption.
BUK9606-40B,118 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 494 mJ
a continuous drain current (ID) of 129A
a drain-to-source breakdown voltage of 40V voltage