BUK9505-30A,127
Mfr.Part #
BUK9505-30A,127
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
TO-220-3
Description
MOSFET N-CH 30V 75A TO220AB
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Published :
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
4.5V 10V
Surface Mount :
No
Vgs (Max) :
±10V
Mounting Type :
Through Hole
Case Connection :
DRAIN
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Elements :
1
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Power Dissipation-Max :
230W Tc
Series :
TrenchMOS™
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
75A Tc
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Drain-source On Resistance-Max :
0.0054Ohm
Transistor Element Material :
SILICON
Packaging :
Tube
Number of Terminations :
3
HTS Code :
Additional Feature :
LOGIC LEVEL COMPATIBLE
Terminal Position :
Single
Transistor Application :
SWITCHING
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
400A
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
4.6m Ω @ 25A, 10V
Avalanche Energy Rating (Eas) :
500 mJ
FET Type :
N-Channel
Vgs(th) (Max) @ Id :
2V @ 1mA
DS Breakdown Voltage-Min :
30V
Pin Count :
3
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
75A
Qualification Status :
Not Qualified
Package / Case :
TO-220-3
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
8600pF @ 25V